See doidit on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "se",
"2": "smi-pro",
"3": "*tojtētēk"
},
"expansion": "Proto-Samic *tojtētēk",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Samic *tojtētēk.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "se-infl-verb-even",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "i-stem",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "id-idd gradation",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Even i-stem",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "doidit",
"source": "inflection",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "doidin",
"source": "inflection",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "doidi",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "doidimin",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "doidime",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "doidán",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "doidimis",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"agent",
"participle"
]
},
{
"form": "doidimiin",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "doiddẹkeahttá",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive"
]
},
{
"form": "doiddán",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "doiden",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "doidon",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "doiddát",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "doidet",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "doiddẹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "doidá",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "doiddii",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "doidos",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "doide",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"first-person",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form": "doiddiime",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"first-person",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "doidu",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"first-person",
"imperative"
]
},
{
"form": "doidibeahtti",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"indicative",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "doiddiide",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"indicative",
"past",
"second-person"
]
},
{
"form": "doidi",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"imperative",
"second-person"
]
},
{
"form": "doidiba",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"indicative",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "doiddiiga",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"indicative",
"past",
"third-person"
]
},
{
"form": "doidoska",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"imperative",
"third-person"
]
},
{
"form": "doidit",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "doiddiimet",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "doidot",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "doidut",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "doidibēhtet",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "doiddiidet",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "doidet",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "doidit",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "doidet",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "doide",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "doidoset",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "doiddẹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form": "doidán",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "doiddẹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"imperative"
]
},
{
"form": "doiddášin",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "doiddášedjen",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "doiddálin",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "doiddáledjen",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "doiddežan",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "doiddášit",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "doiddášedjet",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "doiddálit",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "doiddáledjet",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "doiddežat",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "doiddášii",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "doiddálii",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "doiddeža",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "doiddeš",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "doiddášeimme",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"dual",
"first-person"
]
},
{
"form": "doiddáleimme",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"dual",
"first-person"
]
},
{
"form": "doiddežetne",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"first-person",
"potential"
]
},
{
"form": "doiddášeidde",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"dual",
"second-person"
]
},
{
"form": "doiddáleidde",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"dual",
"second-person"
]
},
{
"form": "doiddežeahppi",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "doiddášeigga",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"dual",
"third-person"
]
},
{
"form": "doiddáleigga",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"dual",
"third-person"
]
},
{
"form": "doiddežeaba",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "doiddášeimmet",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "doiddáleimmet",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "doiddežit",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "doiddežat",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "doiddášeiddet",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "doiddáleiddet",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "doiddežēhpet",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "doiddáše",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "doiddášedje",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "doiddále",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "doiddáledje",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "doiddežit",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "doiddáše",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"connegative"
]
},
{
"form": "doiddále",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"connegative"
]
},
{
"form": "doiddeš",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"potential"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "se",
"2": "verbs",
"head": ""
},
"expansion": "doidit",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "doidit",
"name": "se-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "doidi"
},
"name": "se-infl-verb-even"
}
],
"lang": "Northern Sami",
"lang_code": "se",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Northern Sami entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"to rinse"
],
"id": "en-doidit-se-verb-UuBWHInS",
"links": [
[
"rinse",
"rinse"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtojːtiːh(t)/",
"tags": [
"Kautokeino"
]
}
],
"word": "doidit"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "se",
"2": "smi-pro",
"3": "*tojtētēk"
},
"expansion": "Proto-Samic *tojtētēk",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Samic *tojtētēk.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "inflection",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "se-infl-verb-even",
"source": "inflection",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "i-stem",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "id-idd gradation",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Even i-stem",
"source": "inflection",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "doidit",
"source": "inflection",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "doidin",
"source": "inflection",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "doidi",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"present"
]
},
{
"form": "doidimin",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "doidime",
"source": "inflection",
"tags": [
"inessive",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "doidán",
"source": "inflection",
"tags": [
"participle",
"past"
]
},
{
"form": "doidimis",
"source": "inflection",
"tags": [
"elative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "-",
"source": "inflection",
"tags": [
"agent",
"participle"
]
},
{
"form": "doidimiin",
"source": "inflection",
"tags": [
"comitative",
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "doiddẹkeahttá",
"source": "inflection",
"tags": [
"abessive"
]
},
{
"form": "doiddán",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "doiden",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "doidon",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "doiddát",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "doidet",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "doiddẹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "doidá",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "doiddii",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "doidos",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "doide",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"first-person",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form": "doiddiime",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"first-person",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "doidu",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"first-person",
"imperative"
]
},
{
"form": "doidibeahtti",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"indicative",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "doiddiide",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"indicative",
"past",
"second-person"
]
},
{
"form": "doidi",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"imperative",
"second-person"
]
},
{
"form": "doidiba",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"indicative",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "doiddiiga",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"indicative",
"past",
"third-person"
]
},
{
"form": "doidoska",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"imperative",
"third-person"
]
},
{
"form": "doidit",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "doiddiimet",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"plural"
]
},
{
"form": "doidot",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "doidut",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "doidibēhtet",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "doiddiidet",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "doidet",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "doidit",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "doidet",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "doide",
"source": "inflection",
"tags": [
"indicative",
"past",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "doidoset",
"source": "inflection",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "doiddẹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"indicative",
"present"
]
},
{
"form": "doidán",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"indicative",
"past"
]
},
{
"form": "doiddẹ",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"imperative"
]
},
{
"form": "doiddášin",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "doiddášedjen",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "doiddálin",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "doiddáledjen",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "doiddežan",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"potential",
"singular"
]
},
{
"form": "doiddášit",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "doiddášedjet",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "doiddálit",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "doiddáledjet",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "doiddežat",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "doiddášii",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "doiddálii",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "doiddeža",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "doiddeš",
"source": "inflection",
"tags": [
"potential",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "doiddášeimme",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"dual",
"first-person"
]
},
{
"form": "doiddáleimme",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"dual",
"first-person"
]
},
{
"form": "doiddežetne",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"first-person",
"potential"
]
},
{
"form": "doiddášeidde",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"dual",
"second-person"
]
},
{
"form": "doiddáleidde",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"dual",
"second-person"
]
},
{
"form": "doiddežeahppi",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "doiddášeigga",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"dual",
"third-person"
]
},
{
"form": "doiddáleigga",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"dual",
"third-person"
]
},
{
"form": "doiddežeaba",
"source": "inflection",
"tags": [
"dual",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "doiddášeimmet",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "doiddáleimmet",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "doiddežit",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "doiddežat",
"source": "inflection",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"potential"
]
},
{
"form": "doiddášeiddet",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "doiddáleiddet",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "doiddežēhpet",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"potential",
"second-person"
]
},
{
"form": "doiddáše",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "doiddášedje",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "doiddále",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "doiddáledje",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "doiddežit",
"source": "inflection",
"tags": [
"plural",
"potential",
"third-person"
]
},
{
"form": "doiddáše",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-i",
"connegative"
]
},
{
"form": "doiddále",
"source": "inflection",
"tags": [
"conditional",
"conditional-ii",
"connegative"
]
},
{
"form": "doiddeš",
"source": "inflection",
"tags": [
"connegative",
"potential"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "se",
"2": "verbs",
"head": ""
},
"expansion": "doidit",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "doidit",
"name": "se-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "doidi"
},
"name": "se-infl-verb-even"
}
],
"lang": "Northern Sami",
"lang_code": "se",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Northern Sami 2-syllable words",
"Northern Sami entries with incorrect language header",
"Northern Sami even i-stem verbs",
"Northern Sami even verbs",
"Northern Sami lemmas",
"Northern Sami terms derived from Proto-Samic",
"Northern Sami terms inherited from Proto-Samic",
"Northern Sami terms with IPA pronunciation",
"Northern Sami verbs",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"to rinse"
],
"links": [
[
"rinse",
"rinse"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈtojːtiːh(t)/",
"tags": [
"Kautokeino"
]
}
],
"word": "doidit"
}
Download raw JSONL data for doidit meaning in All languages combined (9.5kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.